Profilaktyka

Profilaktyka to pierwszy, polegający na zapobieganiu chorób zębów i przyzębia szczebel w leczeniu próchnicy paradontozy. Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego pełnego uśmiechu. Profilaktyka to prosta metoda dla każdego, im wcześniej stosowana tym dająca lepsze efekty – zdrowe zęby i dziąsła a co za tym idzie oszczędność czasu i pieniędzy, piękny naturalny i własny uśmiech. Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – podstawową przyczynę rozwoju próchnicy i paradontozy.

 

Metody :

1) Instruktaż higieny jamy ustnej,

2) Profesjonalne oczyszczanie zębów – scaling,

3) Fluoryzacja – lakierowanie

4) Lakowanie bruzd.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Są to szczegółowe wskazówki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej. Dobranie indywidualnej techniki szczotkowania w zależności od potrzeb pacjenta, stanu uzębienia, przyzębia oraz stosowania dodatkowych akcesoriów do utrzymania prawidłowej higien (np.: nitki, szczoteczki jednopęczkowe), oraz zastosowania past z właściwymi składnikami dla pacjenta.

Profesjonalne oczyszczanie zębów

Ma na celu usunięcie płytki i kamienia nazębnego i innych osadów zgromadzonych na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi.

    Metody:

1) mechaniczne oczyszczanie zębów z użyciem specjalnych szczoteczek, gumek i past profesjonalnych.

2) piaskowanie – zabieg usuwania osadu i przebarwień koron zębów, za pomocą mieszanki wody i specjalnego pyłu wyrzucanego pod dużym ciśnieniem z urządzenia-piaskarki.

3) scaling – usuwanie twardych złogów nazębnych (kamienia)z powierzchni zębów za pomocą urządzeń ultradźwiękowych-skalerów.Po usunięciu kamienia zęby są polerowane na wszystkich powierzchniach.

Uzupełnieniem scalingu i w szczególności piaskowania powinno być lakierowanie zębów preparatem z fluorem.

Lakierowanie zębów – fluoryzacja indywidualna

Polega na pokrywaniu wszystkich powierzchni zębów lakierem który jest lepki i dobrze przylega do zębów. W tym czasie fluor i inne aktywne składniki wbudowują się w powierzchnię zębów i powodują że jest ona bardziej odporna na próchnicę oraz znosi nadwrażliwość. Regularne stosowanie tego zabiegu wzmacnia szkliwo zębów, redukuje znacznie próchnicę, znosi nadwrażliwość zębów, zmniejsza występowanie próchnicy wtórnej (wokół wypełnień), zapobiega powstawaniu próchnicy podczas leczenia aparatami stałymi, zmniejsza odkładanie płytki nazębnej.

Lakowanie

Lakowanie bruzd zębowych polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień zębów trzonowych stałych i mlecznych i przedtrzonowych, specjalnym materiałem – lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny są miejscami zalegania resztek pokarmowych i rozwoju bakterii a skomplikowana budowa i bardzo mały rozmiar bruzd utrudnia lub wręcz uniemożliwia właściwe ich oczyszczanie za pomocą szczoteczki co sprzyja próchnicy zębów. Lakowanie zębów stałych i mlecznych zabezpiecza je przed próchnicą. Zabieg lakowania należy przeprowadzić jak najwcześniej od momentu ukazania się zęba w jamie ustnej. Lakujemy zęby wolne od próchnicy – zęby trzonowe stałe i mleczne oraz przedtrzonowe. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy – prosta, bezbolesna i skuteczna.